Stackpole Electronics Inc WCBF10JB6K80 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 638 ratings
WCBF10JB6K80 main image
Model Number
WCBF10JB6K80
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
WCBF10JB6K80 PDF
Description
RES 6.8K OHM 5% 10W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
WCB
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
6.8 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
10W
Composition
Wirewound
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
1.890" L x 0.394" W (48.00mm x 10.00mm)