Stackpole Electronics Inc WCB10JB51R0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 643 ratings
WCB10JB51R0 main image
Model Number
WCB10JB51R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
WCB10JB51R0 PDF
Description
RES 51 OHM 5% 10W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
WCB
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
51 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
10W
Composition
Wirewound
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
1.875" L x 0.375" W (47.62mm x 9.52mm)