Stackpole Electronics Inc TR50JBXR500 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 665 ratings
TR50JBXR500 main image
Model Number
TR50JBXR500
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
TR50JBXR500 PDF
Description
RES 0.5 OHM 5% 50W TO220
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
TR
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
500 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
50W
Composition
Thick Film
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package
TO-220
Size / Dimension
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.52mm)