Stackpole Electronics Inc TR50JBXR250 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 705 ratings
TR50JBXR250 main image
Model Number
TR50JBXR250
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
TR50JBXR250 PDF
Description
RES 0.25 OHM 5% 50W TO220
In Stock : 30
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
TR
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
250 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
50W
Composition
Thick Film
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package
TO-220
Size / Dimension
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.52mm)