Stackpole Electronics Inc TR20JBX1R00 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 770 ratings
TR20JBX1R00 main image
Model Number
TR20JBX1R00
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
TR20JBX1R00 PDF
Description
RES 1 OHM 5% 20W TO220
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
TR
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Resistance
1 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
20W
Composition
Thick Film
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package
TO-220
Size / Dimension
0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.52mm)