Stackpole Electronics Inc SV460K14B Bulk sales (1 piece or more)
4.6 785 ratings
SV460K14B main image
Model Number
SV460K14B
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
SV460K14B PDF
Description
MOV, 460V (Vrms), 10%, 14mm
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
SV
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Maximum AC Volts
460 V
Maximum DC Volts
615 V
Varistor Voltage (Min)
675 V
Varistor Voltage (Typ)
750 V
Varistor Voltage (Max)
825 V
Current - Surge
8 kA
Energy
275J
Number of Circuits
1
Capacitance @ Frequency
350 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)