Stackpole Electronics Inc SV230K23B Bulk sales (1 piece or more)
4.7 880 ratings
SV230K23B main image
Model Number
SV230K23B
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
SV230K23B PDF
Description
MOV, 230V (Vrms), 10%, 23mm
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
SV
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Maximum AC Volts
230 V
Maximum DC Volts
300 V
Varistor Voltage (Min)
324 V
Varistor Voltage (Typ)
360 V
Varistor Voltage (Max)
396 V
Current - Surge
15 kA
Energy
407J
Number of Circuits
1
Capacitance @ Frequency
2020 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)