Stackpole Electronics Inc SM6227FT3R16 (750 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 651 ratings
SM6227FT3R16 main image
Model Number
SM6227FT3R16
Datasheet
SM6227FT3R16 PDF
Description
RES 3.16 OHM 1% 3W 6227
Resistance
3.16 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
3W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.625" L x 0.275" W (15.88mm x 6.99mm)
Height - Seated (Max)
0.265" (6.73mm)