Stackpole Electronics Inc SM6227FB5R60 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 749 ratings
SM6227FB5R60 main image
Model Number
SM6227FB5R60
Datasheet
SM6227FB5R60 PDF
Description
RES 5.6 OHM 1% 3W 6227
Packaging
Bulk
Resistance
5.6 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
3W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Size / Dimension
0.625" L x 0.275" W (15.88mm x 6.99mm)
Height - Seated (Max)
0.265" (6.73mm)