Stackpole Electronics Inc RVC2010JT360K (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 696 ratings
RVC2010JT360K main image
Model Number
RVC2010JT360K
Datasheet
RVC2010JT360K PDF
Description
RES 360K OHM 5% 1/2W 2010
Resistance
360 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package
2010
Ratings
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)