Stackpole Electronics Inc RVC1206JT2M70 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 677 ratings
RVC1206JT2M70 main image
Model Number
RVC1206JT2M70
Datasheet
RVC1206JT2M70 PDF
Description
RES 2.7M OHM 5% 1/4W 1206
Resistance
2.7 MOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Ratings
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)