Stackpole Electronics Inc RVC1206FT10M0 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 870 ratings
RVC1206FT10M0 main image
Model Number
RVC1206FT10M0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RVC1206FT10M0 PDF
Description
RES 10M OHM 1% 1/4W 1206
In Stock : 6695
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RVC
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
10 MOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Thick Film
Features
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)