Stackpole Electronics Inc RVC0402FT402K (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 711 ratings
RVC0402FT402K main image
Model Number
RVC0402FT402K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RVC0402FT402K PDF
Description
RES 402K OHM 1% 1/16W 0402
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RVC
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
402 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Composition
Thick Film
Features
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)