Stackpole Electronics Inc RV241K14T In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 637 ratings
RV241K14T main image
Model Number
RV241K14T
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RV241K14T PDF
Description
VARISTOR 240V 4.5KA DISC 14MM
In Stock : 840
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Maximum AC Volts
150 V
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Varistor Voltage (Typ)
240 V
Varistor Voltage (Max)
264 V
Current - Surge
4.5 kA
Energy
63J
Number of Circuits
1
Capacitance @ Frequency
830 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 14mm