Stackpole Electronics Inc RV241K10T In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 729 ratings
RV241K10T main image
Model Number
RV241K10T
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RV241K10T PDF
Description
VARISTOR 240V 2.5KA DISC 10MM
In Stock : 852
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Maximum AC Volts
150 V
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Varistor Voltage (Typ)
240 V
Varistor Voltage (Max)
264 V
Current - Surge
2.5 kA
Energy
35J
Number of Circuits
1
Capacitance @ Frequency
420 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Disc 10mm