Stackpole Electronics Inc RTAN1206BKE1K20 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 822 ratings
RTAN1206BKE1K20 main image
Model Number
RTAN1206BKE1K20
Datasheet
RTAN1206BKE1K20 PDF
Description
RES 1.2K OHM 0.1% 2/5W 1206
Resistance
1.2 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.4W, 2/5W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)