Stackpole Electronics Inc RTAN1206BKE150R (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 645 ratings
RTAN1206BKE150R main image
Model Number
RTAN1206BKE150R
Datasheet
RTAN1206BKE150R PDF
Description
RES 150 OHM 0.1% 2/5W 1206
Resistance
150 Ohms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.4W, 2/5W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)