Stackpole Electronics Inc RTAN0402BTT1K91 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 832 ratings
RTAN0402BTT1K91 main image
Model Number
RTAN0402BTT1K91
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RTAN0402BTT1K91 PDF
Description
RES 1.91K OHM 0.1% 1/16W 0402
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RTAN
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
1.91 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Composition
Thin Film
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)