Stackpole Electronics Inc RSPF12JB10K0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 734 ratings
RSPF12JB10K0 main image
Model Number
RSPF12JB10K0
Datasheet
RSPF12JB10K0 PDF
Description
RES 10K OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance
10 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
-200/ +350ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)