Stackpole Electronics Inc RSMF5JT68K0 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 731 ratings
RSMF5JT68K0 main image
Model Number
RSMF5JT68K0
Datasheet
RSMF5JT68K0 PDF
Description
RES 68K OHM 5% 5W AXIAL
Packaging
Tape & Reel
Resistance
68 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
5W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.689" L (6.00mm x 17.50mm)