Stackpole Electronics Inc RSMF5JT2R40 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
5.0 617 ratings
RSMF5JT2R40 main image
Model Number
RSMF5JT2R40
Datasheet
RSMF5JT2R40 PDF
Description
RES 2.4 OHM 5% 5W AXIAL
Packaging
Tape & Reel
Resistance
2.4 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
5W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.689" L (6.00mm x 17.50mm)