Stackpole Electronics Inc RSMF5JB510R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 611 ratings
RSMF5JB510R main image
Model Number
RSMF5JB510R
Datasheet
RSMF5JB510R PDF
Description
RES 510 OHM 5% 5W AXIAL
Resistance
510 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
5W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.689" L (6.00mm x 17.50mm)