Stackpole Electronics Inc RSMF5JB270R Bulk sales (1 piece or more)
4.7 610 ratings
RSMF5JB270R main image
Model Number
RSMF5JB270R
Datasheet
RSMF5JB270R PDF
Description
RES 270 OHM 5% 5W AXIAL
Resistance
270 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
5W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.689" L (6.00mm x 17.50mm)