Stackpole Electronics Inc RSMF3FT5K10 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 718 ratings
RSMF3FT5K10 main image
Model Number
RSMF3FT5K10
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RSMF3FT5K10 PDF
Description
RES 5.1K OHM 1% 3W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RSMF
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
5.1 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
3W
Composition
Metal Oxide Film
Features
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)