Stackpole Electronics Inc RSMF2JTR240 (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
5.0 752 ratings
RSMF2JTR240 main image
Model Number
RSMF2JTR240
Datasheet
RSMF2JTR240 PDF
Description
RES 0.24 OHM 5% 2W AXIAL
Resistance
240 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
2W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)