Stackpole Electronics Inc RSMF2JT1K20 (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 707 ratings
RSMF2JT1K20 main image
Model Number
RSMF2JT1K20
Datasheet
RSMF2JT1K20 PDF
Description
RES 1.2K OHM 5% 2W AXIAL
Resistance
1.2 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
2W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)