Stackpole Electronics Inc RSMF2FT1R00 (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 719 ratings
RSMF2FT1R00 main image
Model Number
RSMF2FT1R00
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RSMF2FT1R00 PDF
Description
RES 1 OHM 1% 2W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RSMF
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
1 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
2W
Composition
Metal Oxide Film
Features
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)