Stackpole Electronics Inc RSMF12JB360R Bulk sales (1 piece or more)
4.6 843 ratings
RSMF12JB360R main image
Model Number
RSMF12JB360R
Datasheet
RSMF12JB360R PDF
Description
RES 360 OHM 5% 1/2W AXIAL
Packaging
Bulk
Resistance
360 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)