Stackpole Electronics Inc RSMF12JA5K10 (1000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.5 820 ratings
RSMF12JA5K10 main image
Model Number
RSMF12JA5K10
Datasheet
RSMF12JA5K10 PDF
Description
RES 5.1K OHM 5% 1/2W AXIAL
Packaging
Tape & Box
Resistance
5.1 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)