Stackpole Electronics Inc RSF5JT3R60 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 820 ratings
RSF5JT3R60 main image
Model Number
RSF5JT3R60
Datasheet
RSF5JT3R60 PDF
Description
RES 3.6 OHM 5% 5W AXIAL
Resistance
3.6 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
5W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)