Stackpole Electronics Inc RSF5JT300R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 727 ratings
RSF5JT300R main image
Model Number
RSF5JT300R
Datasheet
RSF5JT300R PDF
Description
RES 300 OHM 5% 5W AXIAL
Resistance
300 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
5W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)