Stackpole Electronics Inc RSF5JB16K0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 660 ratings
RSF5JB16K0 main image
Model Number
RSF5JB16K0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RSF5JB16K0 PDF
Description
RES 16K OHM 5% 5W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RSF
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
16 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
5W
Composition
Metal Oxide Film
Features
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.315" Dia x 0.965" L (8.00mm x 24.50mm)