Stackpole Electronics Inc RSF3JB5R10 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 882 ratings
RSF3JB5R10 main image
Model Number
RSF3JB5R10
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RSF3JB5R10 PDF
Description
RES 5.1 OHM 5% 3W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RSF
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
5.1 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
3W
Composition
Metal Oxide Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.689" L (6.00mm x 17.50mm)