Stackpole Electronics Inc RSF1JT56K0 (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 692 ratings
RSF1JT56K0 main image
Model Number
RSF1JT56K0
Datasheet
RSF1JT56K0 PDF
Description
RES 56K OHM 5% 1W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Resistance
56 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)