Stackpole Electronics Inc RSF1JT240R (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 720 ratings
RSF1JT240R main image
Model Number
RSF1JT240R
Datasheet
RSF1JT240R PDF
Description
RES 240 OHM 5% 1W AXIAL
Packaging
Tape & Reel
Resistance
240 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)