Stackpole Electronics Inc RSF1JB5R60 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 637 ratings
RSF1JB5R60 main image
Model Number
RSF1JB5R60
Datasheet
RSF1JB5R60 PDF
Description
RES 5.6 OHM 5% 1W AXIAL
Packaging
Bulk
Resistance
5.6 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)