Stackpole Electronics Inc RSF1JA51R0 (1000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.7 616 ratings
RSF1JA51R0 main image
Model Number
RSF1JA51R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RSF1JA51R0 PDF
Description
RES 51 OHM 5% 1W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RSF
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Resistance
51 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1W
Composition
Metal Oxide Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)