Stackpole Electronics Inc RSF1GB36K0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 643 ratings
RSF1GB36K0 main image
Model Number
RSF1GB36K0
Datasheet
RSF1GB36K0 PDF
Description
RES 36K OHM 2% 1W AXIAL
Packaging
Bulk
Resistance
36 kOhms
Tolerance
±2%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)