Stackpole Electronics Inc RSF1FB1R00 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 749 ratings
RSF1FB1R00 main image
Model Number
RSF1FB1R00
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RSF1FB1R00 PDF
Description
RES 1 OHM 1% 1W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RSF
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
1 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Composition
Metal Oxide Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)