Stackpole Electronics Inc RSF12JT360R (2500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 772 ratings
RSF12JT360R main image
Model Number
RSF12JT360R
Datasheet
RSF12JT360R PDF
Description
RES 360 OHM 5% 1/2W AXIAL
Packaging
Tape & Reel
Resistance
360 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)