Stackpole Electronics Inc RSF12JB510R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 674 ratings
RSF12JB510R main image
Model Number
RSF12JB510R
Datasheet
RSF12JB510R PDF
Description
RES 510 OHM 5% 1/2W AXIAL
Packaging
Bulk
Resistance
510 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)