Stackpole Electronics Inc RSF12JB1R00 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 850 ratings
RSF12JB1R00 main image
Model Number
RSF12JB1R00
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RSF12JB1R00 PDF
Description
RES 1 OHM 5% 1/2W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RSF
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
1 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Metal Oxide Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)