Stackpole Electronics Inc RSF12JA68R0 (2000 per Tape & Box Full Tape & Box)
4.9 739 ratings
RSF12JA68R0 main image
Model Number
RSF12JA68R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RSF12JA68R0 PDF
Description
RES 68 OHM 5% 1/2W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RSF
Packaging
Tape & Box
Product Status
Active
Resistance
68 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Metal Oxide Film
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)