Stackpole Electronics Inc RPC2512KT560R (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 710 ratings
RPC2512KT560R main image
Model Number
RPC2512KT560R
Datasheet
RPC2512KT560R PDF
Description
RES 560 OHM 10% 1.5W 2512
Resistance
560 Ohms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
1.5W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)