Stackpole Electronics Inc RPC2512JT360K (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.5 827 ratings
RPC2512JT360K main image
Model Number
RPC2512JT360K
Datasheet
RPC2512JT360K PDF
Description
RES 360K OHM 5% 1.5W 2512
Resistance
360 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1.5W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package
2512
Size / Dimension
0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)