Stackpole Electronics Inc RPC2512FT10R0 (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 653 ratings
RPC2512FT10R0 main image
Model Number
RPC2512FT10R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RPC2512FT10R0 PDF
Description
RES 10 OHM 1% 1.5W 2512
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RPC
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
10 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1.5W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package
2512
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)