Stackpole Electronics Inc RPC2010JT7R50 (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.5 680 ratings
RPC2010JT7R50 main image
Model Number
RPC2010JT7R50
Datasheet
RPC2010JT7R50 PDF
Description
RES 7.5 OHM 5% 3/4W 2010
Resistance
7.5 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)