Stackpole Electronics Inc RPC2010JT1M50 (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 861 ratings
RPC2010JT1M50 main image
Model Number
RPC2010JT1M50
Datasheet
RPC2010JT1M50 PDF
Description
RES 1.5M OHM 5% 3/4W 2010
Resistance
1.5 MOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)