Stackpole Electronics Inc RPC2010JT1K20 (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 639 ratings
RPC2010JT1K20 main image
Model Number
RPC2010JT1K20
Datasheet
RPC2010JT1K20 PDF
Description
RES 1.2K OHM 5% 3/4W 2010
Resistance
1.2 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)