Stackpole Electronics Inc RPC2010FT4K99-HP (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 811 ratings
RPC2010FT4K99-HP main image
Model Number
RPC2010FT4K99-HP
Datasheet
RPC2010FT4K99-HP PDF
Description
RES 4.99K OHM 1% 1W 2010
Resistance
4.99 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)